​​​​​​​و هـر كـس نفسی را زنـده كـنـد گويا همه مردم را زنده كرده است (مائده 32)​​​​​​​

And Whoever Saves One,it is ​​​​​​​as if he had saved mankind entirely​​​​​​​

Team Dynamics

​​​​​​​کار گروهی

اجزاء کار تیمی موثر​​​​​​​

اجزاء کار تیمی را می توان در 3 گروه زیر طبقه بندی کرد:
1.نقش های افراد
2.موضوع ارتباط
3.شیوه ارتباط


نقش های افراد
نقش ها و مسؤولیت های افراد را شفاف کنید

در طی یک عملیات احیاء به سرعت نقش ها و مسؤولیت های افراد باید به صورت شفاف تعریف شود. رهبر تیم می بایست وظایف را بر اساس سطح مهارت هر یک از اعضای تیم به صورت شفاف مشخص و به آنها محول کند. وقتی همه ی اعضای تیم از وظایف و مسؤولیت های خودشان آگاه باشند، تیم عملکرد هماهنگ تری خواهد داشت.

شکل زیر نمونه ای از نقش های یک تیم سازمان یافته را نشان میدهد:

محدودیت های خود را بدانید

هر یک از اعضای تیم می بایست محدودیت های خود را بداند و رهبر تیم نیز باید از این محدودیت ها مطلع باشد. هر کدام از اعضای تیم در صورت احساس نیاز، خیلی زود و قبل از اینکه کار به جاهای باریک بکشد، می بایست از سایر افراد کمک یا راهنمایی بخواهد.


مداخلات سازنده
گاهی اوقات رهبر یا یکی از اعضای تیم کار اشتباه یا نامناسبی را انجام می دهد که باید تصحیح شود. در زمان تذکر به افراد مخصوصاً در زمانی که یک اقدام اشتباه در حال انجام است، باید مودب بود و صحبت ها را بسیار محترمانه انجام داد. هرکدام از اعضای تیم فارغ از اینکه چه نقشی را در تیم بر عهده دارد، باید جلوی اشتباه سایر افراد را بگیرد.


اشتراک اطلاعات
اشتراک گذاری اطلاعات برای عملکرد تیمی خوب ضروی است. رهبر تیم می بایست مرتباً از سایر اعضاء بخواهد تا عملیات را مشاهده کنند و بازخورد دهند. این بازخوردها می تواند پیشنهادات خوب برای مدیریت موقعیت و مشاهده نقایص احتمالی باشد.


جمع بندی و ارزیابی مجدد
به دلایل زیر جمع بندی اطلاعات با صدای بلند در طی عملیات احیاء مفید است:

1.ثبت مداوم وقایع درمانی را امکان پذیر میکند.
2.روشی برای ارزیابی مجدد وضعیت بیمار، اقدامات انجام شده و نحوه تطابق فعالیت ها با الگوریتم های درمانی به شمار میرود.
3.به اعضای تیم کمک میکند تا به تغییر وضعیت بیمار، واکنش مناسبی نشان دهند.​​​​​​​


شیوه ارتباط
ارتباط در یک چرخه ی بسته
​​​​​​​ارتباط در چهارچوب یک چرخه ی بسته هم برای رهبر و هم اعضای تیم مفید می باشد. برای اجرای این شیوه رهبر و اعضای تیم می بایست کارهای زیر را انجام دهند:

رهبر تیم:
1.رهبر در زمان ارائه دستورات هرکدام از اعضای تیم را که مخاطب هستند، به اسم صدا و با وی تماس چشمی برقرار میکند.
2.رهبر فقط زمانی وظیفه ی جدیدی را به یک فرد تیم محول میکند که مطمئن باشد، وی دستورات را متوجه شده و دستورات قبلی را انجام داده است.

اعضای تیم:
پس از محول شدن هر وظیفه از طرف رهبر تیم، با تایید کلامی رهبر را از درک خود مطمئن میکند.
وقتی وظیفه ای را به اتمام رساند، به رهبر تیم میگوید.

پیامهای شفاف
رهبر و اعضای تیم می بایست صحبت هایشان را شفاف بیان کنند. برای جلوگیری از سوءبرداشت می بایست از بیانی دقیق و واضح استفاده شود. سخن گفتن با تن صدای بلند اما آرام و مطمئن باعث جلب توجه و تمرکز تمام اعضای تیم خواهد شد.

احترام دوطرفه
تمام اعضای تیم می بایست بدون در نظر گرفتن سطح سواد و مهارت، نسبت به سایر اعضاء رفتاری محترمانه و حرفه ای را در پیش گیرند. معمولا احساسات افراد در حین عملیات احیاء تحریک شده و شدت هیجانات ظاهر میشوند. از اینرو ضروری است که رهبر تیم با تن صدای کنترل شده و به شیوه ای دوستانه با اعضاء صحبت کند و از فریاد کشیدن بر سر سایر اعضاء یا رفتار پرخاشگرانه اکیداً خودداری کند.

گزارش انتقادی

شرح نقادانه وقایع ، هم در طی عملیات احیاء و هم بعد از آن بخش مهمی از هر عملیات احیاء محسوب می شود. این بحث و گفتگو فرصتی است برای تبادل اطلاعات و مشخص شدن چرایی انجام برخی اقدامات برای اعضای تیم. همچنین چنین بحث هایی باعث می شود تا اعضای تیم عملکرد خود را بهبود دهند. علاوه بر این به تشخیص نقاط ضعف و قوت هر سیستم کمک میکنند. اجرای این گزارش انتقادی حتی میتواند احتمال زنده ماندن بیماران بعد از ایست قلبی را افزایش دهد.

جایگاه و نقش افراد در تیم CPR استاندارد

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش