​​​​​​​و هـر كـس نفسی را زنـده كـنـد گويا همه مردم را زنده كرده است (مائده 32)​​​​​​​

And Whoever Saves One,it is ​​​​​​​as if he had saved mankind entirely​​​​​​​

زنجیره ی حیات

علیرغم پیشرفتهای گستردهای که در زمینهی پیشگیری از بیماریهای قلبی- عروقی صورت گرفته است، هنوز ایست قلبی ناگهانی یکی از علل عمده ی مرگ در ایالت متحده محسوب میشود. 70 درصد ایستهای قلبی خارج بیمارستانی، در محیط خانه اتفاق میافتند. تقریباً نیمی از این تعداد در دقایق ابتدایی تشخیص داده نمیشوند. پیآمد ایستهای قلبی ایجاد شده در محیط خارج از بیمارستان اَسَفبار است. فقط در حدود 10 درصد بیماران بزرگسالی که به علل غیر ترومایی در محیط خارج از بیمارستان دچار ایست قلبی شده و توسط اورژانس به بیمارستان رسانده میشوند، زنده از بیمارستان ترخیص میگردند.


زنجیره ی حیات در افراد بزرگسال
سالها است که انجمن قلب امریکا مفهومی تحت عنوان (سیستم مراقبتهای قلبی- عروقی در شرایط اورژانس) را مطرح و از شکل گیری آن حمایت کرده است. واژه (زنجیره ی حیات) تمثیلی کاربردی برای توصیف اجزای مفهوم فوق میباشد. احتمال وقوع ایست قلبی، همیشه و همه جا وجود دارد؛ از خانه و خیابان گرفته تا هرکدام از بخشهای عمومی یا تخصصی در بیمارستان. سیستم مراقبتی بر اساس محل وقوع ایست قلبی متفاوت است. با در نظر گرفتن این تفاوتها، دو شکل مختلف از زنجیره ی حیات طراحی گردیده است:
الف:ایست قلبی در محیط داخل بیمارستان
ب : ایست قلبی در محیط خارج از بیمارستان

الف) زنجیره ی حیات در ایست قلبی در محیط داخل بیمارستان

علت ایست قلبی در بیماران بزرگسالی که در بیمارستان بستری هستند، معمولاٌ تشدید بیماریهای وخیم تنفّسی یا قلبی- عروقی است. در بسیاری از موارد میتوان با دقت نظر، تشخیص زودهنگام و به کارگیری سریع راهکارهای درمانی مناسب از وقوع ایست قلبی پیشگیری کرد. به مجرّد برخورد یکی از کارکنان بیمارستانی با بیمار دچار ایست قلبی، فعّالسازی سریع تیم احیاء، اجرای اصولی و سریع احیاء قلبی-ریوی و انجام دفیبریالسیون سریع، ضروری است. نتایج اقدامات انجام شده وابسته به نحوه تعامل و هماهنگی بین واحدها و سرویسهای مختلف بیمارستانی و انجام کار در قالب یک کار تیمی و متشکل از رده های مختلف پزشکی، پرستاری و سایر گروه های مرتبط درمانی است. بعد از موفقیت عملیات و بازگشت علایم حیاتی، تمام بیماران میبایست تحت مراقبتهای پس از احیاء قرار گیرند. این سطح از مراقبتها توسط یک تیم حرفه ای از متخصصین مختلف و در کت لب یا ICU انجام می شود.

حلقه های زنجیره ی حیات در موارد ایست قلبی داخل بیمارستانی شامل موارد زیر میباشند:

1.مراقبت، پیشگیری و درمان وضعیتهای زمین های منجر به ایست قلبی
2.تشخیص سریع ایست قلبی و فعالسازی تیم احیاء
3.شروع سریع احیاء قلبی-ریوی با تمرکز بر فشار به قفسه ی سینه
4.دفیبریالسیون سریع
5.مراقبت های چندتخصصی پس از ایست قلبی


ب)زنجیره ی حیات در ایست قلبی در محیط خارج از بیمارستان


​​​​​اکثر ایست های قلبی در محیط خارج از بیمارستان به طور غیرمنتظره و در نتیجه ی بیماری های زمینه ای قلبی اتفاق می افتند. آینده ی بیمار در گرو شروع سریع احیاء قلبی-ریوی توسط اطرافیان و انجام دفیبریالسیون سریع در دقایق اولیه ایست قلبی است. اقدامات برنامه ریزی شده برای آموزش همگانی و آماده سازی بستر الزم برای واکنش سریع مردم عادی به ایست قلبی در بهبود نتایج احیاء در محیط خارج بیمارستانی تاثیر به سزایی دارد. ما از مردم عادی انتظار داریم که بتوانند بدحال شدن یک نفر را تشخیص دهند، با اورژانس تماس بگیرند، احیاء قلبی-ریوی را شروع کنند و تا قبل از رسیدن تکنسینهای اورژانس از دستگاههای دفیبریالتور همگانی استفاده کنند. بعد از رسیدن اورژانس، سایر اقدامات پیشرفته تر مثل تجویز داروها توسط تکنسینهای مربوطه دنبال می شود. در ادامه، اورژانس فرد دچار ایست قلبی را به بیمارستان منتقل میکند. پس از بازگشت علایم حیاتی، سایر مراقبت ها توسط تیم های تخصصی در آی.سی.یو پیگیری میشوند.


حلقه های زنجیره ی حیات در موارد ایست قلبی خارج بیمارستانی شامل موارد زیر میباشد:

1.تشخیص سریع ایست قلبی و فعالسازی واحدهای اورژانس
2.شروع سریع احیاء قلبی-ریوی با تمرکز بر فشار به قفسه ی سینه
3.انجام سریع دفیبریالسیون با استفاده از AED 
4.اقدامات احیاء پیشرفته(شامل به ثبات رساندن سریع وضعیت بیمار و انتقال وی به آی.سی.یو جهت انجام مراقبتهای پس از احیاء )
5.انجام مراقبتهای تخصصی پس از احیاءزنجیره ی حیات در کودکان​​​​​​​
​​​​​همانگونه که اشاره شد، ایست قلبی در افراد بزرگسال اغلب به صورت ناگهانی و به علت مشکلات قلبی ایجاد میشود. در کودکان ایست قلبی اغلب به علت نارسایی تنفسی و شوک اتفاق میافتد. تشخیص کودکانی که دارای چنین مشکلاتی هستند، در کاهش احتمال وقوع ایست قلبی آنها ضروری است. بر این اساس حلقه ای تحت عنوان «پیشگیری» به زنجیره ی حیات احیاء کودکان اضافه شده است.

حلقه های زنجیره ی حیات در موارد ایست قلبی کودکان شامل موارد زیر هستند:

​​​​​​​1.پیشگیری از ایست قلبی
2.احیاء قلبی-ریوی زودهنگام و با کیفیت توسط اطرافیان
3.فعالسازی سریع تیم یا واحدهای اورژانس
4.اقدامات پیشرفته (شامل به ثبات رساندن سریع وضعیت بیمار و انتقال وی به آی.سی.یو )
5.مراقبتهای یکپارچه پس از احیاء​​​​​​​
​​​

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش